Czemu musimy montować fotowoltaikę oraz interesować się OZE?

Energia słoneczna to nie wyłącznie ciepło jakie odczujemy pod wpływem promieni słonecznych na naszych policzkach. Co interesujące, znajduje się ona też w paliwach kopalnianych. Została ona w nich uwięziona i uległa przekształceniu razem z upływem czasu w ropę, węgiel lub gaz ziemny. W procesie pozyskiwania oraz przekształcania energii słonecznej nie produkowane są żadne zanieczyszczenia. Energia ta jest uniwersalna oraz ma wiele zastosowań. Instalacje stosowane do jej pozyskania nie ulegają spożytkowaniu przez długie lata.

Defektem tego źródła energii jest jednak rozległy koszt kolektorów słonecznych i miejsce jakie jest niebezużyteczne do ich instalacji. Polska nie jest także państwem, gdzie przez większość roku świeciło by słońce. Bez trudności się o tym przekonać, wyjeżdżając w środku sezonu letniego nad krajowe morze. Pogoda bywa niezwykle zmienna oraz zdradliwa. W miejsce słonecznej plaży, możemy zastać deszczowy oraz ponury krajobraz.

Dzisiaj energia słoneczna bywa użytkowana już w gospodarstwach domowych w małej skali. Z reguły służy ona podgrzewaniu ciepłej wody. Ropa, węgiel czy gaz ziemny nie są niezastąpionymi źródłami energii, co potwierdza panele fotowoltaiczne. Alternatywne źródła wymagają mnóstwo inwestycji i naukowego podejścia. W ten sposób zyskujemy jednakże energię ekologiczną, która nie wpływa negatywnie na wciąż zmieniający się klimat naszej idealnej planety.

Właśnie dlatego też, by zahamować wzrost zanieczyszczeń, naukowcy starają się wypracować jak w największym stopniu ekonomiczne i efektywne sposoby pozyskiwania energii z tak oznaczanych odnawialnych źródeł. Dzieje się tak, albowiem korzystanie ze światła słonecznego czy wiatru jest nie tylko tanie, jednakowoż też przede wszystkim nieszkodliwe dla środowiska naturalnego. Nie dochodzi tutaj do emisji szkodliwych gazów, a przy tym użytkuje się takie źródła, jakie nigdy się nie wyczerpią. Tego samego przecież nie wolno ogłosić o węglu, ropie czy gazie, których już lada dzień może zabraknąć. A taka sytuacja mogłaby być niezwykle brzemienna w skutkach dla całej ogólnoświatowej gospodarki.