Kategorie stali i metody ich obróbki – zleć to profesjonalistom!

Najbardziej ogólnym i zarazem wziętym typem z rodziny metali jest bezsprzecznie tzw. stal. Powstaje ona w wyniku stopu żelaza oraz węgla, gdzie jego zawartość nie przekracza 2%. Prócz tego w wielu wypadkach dodaje się również inne metale w celu poprawienia właściwości, z reguły są to takie metale jak: chrom, nikiel, mangan, wolfram, miedź, molibden oraz tytan. W przypadku kiedy stop zawiera takie pierwiastki jak: siarka bądź azot, są to zanieczyszczenia powstałe w skutku reakcji. Stal otrzymuje się z tzw. surówki, jaką tworzy się z podanych wyżej składników, a kluczowym miejscem do tego jest oczywiście specjalna huta, gdzie produkuje się też inne typy stopów metali.

Do tego, żeby powstał stop niebezużyteczna jest wysoka temperatura, którą otrzymuje się w szczególnych piecach, mogących rozgrzać się nawet do około 1500 stopni. W codziennym życiu, na dowolnym kroku spotykamy dużo rodzajów produktów stalowych, jest to materiał wybitnie wytrzymały oraz zarazem powszechnie stosowany w wielu dyscyplinach życia.

Do tego, by uzyskać jeszcze o wiele bardziej wytrzymały stop, wykonuje się nadzwyczajny proces zwany hartowaniem. Wszystkie stopy przeróżnych typów metali podzielić można na kilka kategorii, pod względem wielu różnych składników fizycznych, mechanicznych jak także chemicznych, a także zastosowania – przetestuj Energoel. Pierwszym i zarazem kluczowym podziałem dotyczącym stali jest skład chemiczny. Tu wyróżnić wolno następujące rodzaje: stal węglowa (nisko, średnio lub też wysokowęglowa) i stal stopowa (nisko, średnio, wysokostopowa).

Następnie pod względem zawartości węgla oraz struktury mamy: stal podeutektoidalną, eutektoidalną oraz nadeutektoidalną. Stopień czystości stopu obejmuje: szablonową, wyższą czy też najwyższą. Przez wzgląd na wykorzystanie: stal konstrukcyjna (ogólnego zastosowania, automatowa, łożyskowa, sprężynowa, dla ulepszania cieplnego), narzędziowa (do pracy na zimno lub gorąco oraz szybkotnąca), wyjątkowa (bardzo atrakcyjna nierdzewna, kwasoodporna, magnetyczna, transformatorowa, żaroodporna) oraz historyczna. Z tych wszystkich typów powstaje dużo gotowych produktów, jakie możemy zakupić w dowolnym punkcie sprzedaży budowlanym czy też narzędziowym.

br>